Arnavutköy Portalı

Yeni Kat Mülkiyeti Yasası

Posted on: Haziran 7, 2009

Tapuda koşturmacaya çare

 

 

Tapuda koşturmacaya çare

Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılan Kat Mülkiyeti Kanunu’nda yapılacak düzenleme ile kat mülkiyeti almak için vatandaş tapu dairesine gitmeyecek. Belediyeler, vatandaşa verdikleri iskan belgesini tapu dairelerine gönderecek. Tapu daireleri de iskan belgelerine göre gidip yerinde inceleme yaparak kat mülkiyeti tapusu verecek.
Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, mevcut uygulamada vatandaşların kat mülkiyeti almak için bütün ortakları bulmak zorunda olduğuna, vergi borcu bulunmadığına dair belge almasına ve vekalet alma zorunluluğu bulunduğuna dikkat çekerek, “Bütün bunlar ortadan kalkıyor. İskan belgesi olan tapusunu alabilecek” dedi.


Bakan Demir, İmar Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngören tasarı hazırladıklarını kaydederek, müteahhitlere Bayındırlık Bakanlığı tarafından belge verileceğini böylece her isteyenin müteahhit olamayacağını bildirdi. Demir, “Bu tasarı çıktığı zaman kaçak yapı kavramı tarihe karışacak. Çünkü kaçak yapı yapan müteahhit, kaçak yapıya onay veren mühendis meslekten men edilecek” dedi.

Öte yandan iskanlı bina sayısının iskanı olmayanlara oranla çok düşük sayıda kalması yasa çıktıktan sonra karmaşanın devam edeceğine bir işaret gibi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: